All-state selection...

Elijah Barner (30), a Mount View senior, was a first-team all-state selection in Class A football, announced by the West Virginia Sports Writers Association.

CHARLESTON — Seven Mount View Golden Knights and a member of the Montcalm Generals were on the Class A football all-state lists released by the West Virginia Sports Writers Association for Tuesday publication.

Mount View seniors Tyyoun Powell and Elijah Barner made first team at defensive line and linebacker, respectively.

On the second team were wide receiver Marqus Ray and fellow junior Liam Fultineer on the offensive line.

On the special honorable mention list is Micah McLaughlin; honorable mention went to Jesse Rose and Jasauni Sizemore. 

Montcalm senior Christian Carper also made honorable mention all-state.

———

The complete list of the Class A All-State Football Team as selected by the West Virginia Sports Writers Association:

First team

Offense

QB – Curtis McGhee III, Wheeling Central, Jr.

WR – Timothy Thorne, Pendleton County, Sr.

WR – Sebastian Stickler, Magnolia, Sr.

RB – Hunter America, Doddridge County, Jr. (captain)

RB – Andrew Ritchea, Cameron, Sr.

RB – Jordan Dempsey, Fayetteville, Sr.

OL – Luke Duplaga, Wheeling Central, Sr.

OL – Cole James, Doddridge County, Jr.

OL – Trevor Harrell, Midland Trail, Sr.

OL – Layne Daniel, Sherman, Sr.

OL – Skylar Blatt, Williamstown, Sr.

K – Boston Caruthers, Williamstown, Sr.

UTIL – Bray Price, Wheeling Central, Sr.

UTIL – Mark Rucker, Tyler Consolidated, Jr.

UTIL – Carter Haynes, Williamstown, Sr.

 

Defense

DL – Vinny Mangino, Wheeling Central, Sr.

DL – Mike Hamrick, Magnolia, Jr.

DL – Hunter Jones, Midland Trail, Sr.

DL – Ty Powell, Mount View, Sr.

LB – Adam Murray, Wheeling Central, Jr. (captain)

LB – Elijah Barner, Mount View, Sr.

LB – Eric Brown, Williamstown, Jr.

LB – Luke Jackson, Ravenswood, Sr.

LB – Cole Rapp, Tucker County, Sr.

DB – J.T. Hensley, Sherman, Sr.

DB – Griffin Devericks, Doddridge County, Jr.

DB – Christian Pack, Summers County, Sr.

UTIL – Anthony Robbins, Wheeling Central, Sr.

UTIL – Pat Mirandy, Magnolia, Sr.

P – Tanner Lett, Doddridge County, Sr.

 

Second team

Offense

QB – Kole Puffenberger, Pendleton County, Sr.

WR – Marqus Ray, Mount View, Jr.

WR – Samuel Wykle, Summers County, Sr.

RB – Ty Sturm, Parkersburg Catholic, Sr. (captain)

RB – Caleb Richmond, Meadow Bridge, Sr.

RB – Donathan Taylor, Williamstown, Jr.

OL – Bailey Riddle, Ritchie County, Sr.

OL – Max Cook, Doddridge County, Sr.

OL – Liam Fultineer, Mount View, Jr.

OL - Hayden Hoge, Cameron, Sr.

OL – Kolton Workman, Pocahontas County, Sr.

K - Atikilt Tamiru, Moorefield, So.

UTIL – Griffin Phillips, Tyler Consolidated, Sr.

UTIL – Austin Isaacs, Midland Trail, Sr.

UTIL – Timmy Persiani, Summers County, Sr.

 

Defense

DL – Ryan Brown, Williamstown, Sr. (captain)

DL – Michael Childers, Doddridge County, Sr.

DL – Jared Barrows, Magnolia, Jr.

DL – Colton Dobbs, Cameron, Sr.

LB – Tommy Harper, Sherman, Sr.

LB – Luke Hardway, Webster County, Sr.

LB – Cordell Lesher, Midland Trail, Sr.

LB – Austin Kelley, Doddridge County, Jr.

DB – Payton Marling, Wheeling Central, So.

DB – Nathan Hanshew, Midland Trail, Sr.

DB – Travis Mickey, Cameron, Sr.

UTIL – Devon Crum, Tolsia, Sr.

UTIL – Trin Scott, Cameron, Sr.

UTIL – Reece Nutter, Webster County, Jr.

P – Ben Callaway, Tucker County, Sr.

 

Special Honorable Mention

Brent Barnette, South Harrison; Ian Beller, Sherman; Jeb Boice, Parkersburg Catholic; Hunter Brewer, Clay-Battelle; Jalon Brunny, Parkersburg Catholic; Zach Cline, Ritchie County;  Kaleb Crisp, Valley Fayette; Ryan Cross, Paden City; Jordan Dancy, Webster County; Gavin Dietrich, Madonna; Morgan Ferris, Midland Trail; Joey Frame, Gilmer County; Aden Funkhouser, East Hardy; Nate Helm, Notre Dame; Max Hilton, Ravenswood; Phillip Hull, Pendleton County; Caleb May, Matthew Jenkins, Moorefield; Tug Valley; Hayden Manns, Wheeling Central; Landon McFadden, South Harrison; Micah McGlaughlin, Mount View; Park Michaels, Buffalo; Dillon Parsons, Tygarts Valley; Owen Poling, Tucker County; Sammy Pullens, Fayetteville; Chad Ramsey, Greenbrier West; Matt Saxon, Paden City; Thomas Sessi, Madonna; Nick Sherman, Wheeling Central; Dillon Shinaberry, Pocahontas County; Pat Snuffer, Notre Dame;  David Stewart, Van; James Stillwagoner, Magnolia; Gavin Streets, Valley Wetzel; Nathan Swaniger, Clay-Battelle; Josh Wagoner, Pendleton County; Jordan Waterhouse, Wheeling Central; Anthony Wince, St. Marys; Brennen Williams, Webster County;

 

Honorable Mention

Gage Adams, Magnolia; Jason Anderson, Paden City; Hunter Bowling, Sherman; George Brown, Valley Wetzel; Collin Bunting, Doddridge County; Christian Carper, Montcalm; Tyler Chaffin, Tug Valley; Garrett Cook, Madonna; Connor Cunningham, Doddridge County; DJ Devinney, Doddridge County; Blake Dingess, Tug Valley; Colton Dorsey, Greenbrier West; Hunter Emerson, Notre Dame; Jackson England, Buffalo; Logan Frantz, Fayetteville; Hunter Forester, Tyler Consolidated; Daniel Gorbey, Clay-Battelle; Brock Harlow, Notre Dame; Justin Hawkins, Sherman; Sean Hays, Clay-Battelle; Kenley Hickman, Ravenswood; Aidan Lucey, Cameron; Zach Lynch, Wirt County; Tatem McCoy, Ritchie County; Garrett Owen, Ritchie County; Drew Price, Van; Sam Romano, Notre Dame; Jake Rice, Tyler Consolidated; Matthew Ritchea, Cameron; Jesse Rose, Mount View; Keandre Sarver, Summers County; Mike Shreves, Paden City; Jasauni Sizemore, Mount View; Gavin Smith, Van; Wade Smitley, Parkersburg Catholic; Lukas Stephens, Meadow Bridge; Cam Stillwagoner, Magnolia;  Joel Stophel, Parkersburg Catholic; Aiden Stotts, Parkersburg Catholic; Dawson Tharp, Webster County; Willie Walder, Tygarts Valley; Trey Waller, South Harrison; Daniel White, Tygarts Valley; Josh Workman, Van; Andrew Zedell, Hundred.