Bluefield Daily Telegraph, Bluefield, WV

Local Sports

October 30, 2013

Cross country runners advance to regionals

GRUNDY, Va. — Kristen Compton, a sophomore from Graham, placed third in the Conference 39 Cross Country Meet held on Wednesday at Enochs Branch Park.

Meanwhile, the Richlands boys duo of Logan Lewis and Nathaniel Tillie finished third and fourth to lead the Blue Tornado a third place team finish and a team berth in the Region 2A-West meet slated for Nov. 6 at Dan Daniel Park in Danville.

The top three teams advanced to regions, along with the top 10 boys and top eight girls not on those teams.

The Grayson County girls tossed a perfect score of 15, with five of the top six scores belonging the the Blue Devils, led by Mary Beth Cunningham, who won the race in a time of 21:37. Only Compton (22:31) interrupted that run, but Graham didn’t have enough runners for a team score.

Grundy (51) placed second and Marion (64) was third. Amy Ratliff paced the Golden Wave, finishing ninth in 24:26.

Tazewell’s Emilee Hackney, who placed eighth in 24:24, is one of four runners to qualify from the Bulldogs, while the Richlands will send three to Danville, led by Alexis Warner (10th, 25:09).

Lewis (3rd, 19:22) and Tillie (4th, 19:23) paced the Blues (62 points) to a third place finish among the boys behind Marion (48) and Grayson County (51).

Graham, which finished fourth as a team, qualified five runners for regions, led by Brandon Carroll (5th, 19:30) and Michael Franklin (6th, 19:33). Austin Brown will represent Tazewell, while Ben Compton is one of three Grundy runners who will continue to run.

Tyler Young of Grayson County won the boys event in a time of 18:05, while teammate Bailey Hawkins (19:07) was second.

Six teams and top 15 individuals not on those teams from next Wednesday’s regional event will advance to the Group 2A championships on Nov. 15-16 at Great Meadow, The Plains, located in northern Virginia.

Conference 39  Cross Country

at Enochs Branch Park, Grundy

Boys

Team scores: (Top 3 qualify for Region 2A-West Meet) 1. Marion 48, 2. Grayson County 51, 3. Richlands 63; 4. Graham 74, 5. Grundy 124.

Top 10 finishers: 1.Tyler Young, GC 18:05; 2. Bailey Hawkins, GC 19:07; 3. Logan Lewis, Richlands 19:22; 4. Nathaniel Tillie, Richlands 19:23; 5. Brandon Carroll, Graham 19:30; 6. Michael Franklin, Graham 19:33; 7. Chase Sturgill, MAR 19:39; 8. Phillip Blevins, MAR 19:43; 9. John Walker, MAR 19:51; 10. Lucas Graham, Graham 20:01.

Individual Qualifiers for Region 2A-West (Top 10 runners not only top 3 teams): Graham—Brandon Carroll, Michael Franklin, Lucas Graham, Victor Cuen, Emmanuel Giampocaro; Grundy—Ben Compton, Kory Carter, Jon Fields, Matt Fields; Tazewell—Austin Brown.

———

Girls

Team scores: (Top 3 qualify for Region 2A-West Meet) 1. Grayson County 15, 2. Grundy 18, Marion 64.

Top 10 finishers: 1. Mary Beth Cunningham, GC 21:37; 2. Emma Wyatt, GC 22:01; 3. Kristen Compton, Graham 22:31; 4. Kayla Osborne, GC 22:38; 5. Olivia Wyatt, GC 22:46; 6. Natalie Ruiz, GC 23:48; 7. Lindsey Pratt, GC 24:07; 8. Emilee Hackney, Tazewell 24:24; 9. Amy Ratliff, Grundy 24:26; 10. Alexis Warner, Richlands 25:09.

Individual Qualifiers for Region 2A-West (Top 8 runners not only top 3 teams): Graham—Kristen Compton; Tazewell—Emilee Hackney, Julianne Steele, Katyln Hayes, Savannah Tyler; Richlands—Alexis Warner, Kendra Humphrey, Allea Durham.

 

1
Text Only
Local Sports
College Sports
Pro Sports
Photo Gallery - View and Purchase


Click on photos above to view more or purchase.

Local Sports Videos
Facebook