Bluefield Daily Telegraph, Bluefield, WV

Local Sports

May 9, 2014

PikeView claims Coalfield Conference crown

COAL CITY — The PikeView boys track team finished first at the Coalfield Conference Track and Field Championship on Thursday at Independence High School.

The PikeView girls placed fourth.

Jason Weitzel led the PikeView boys with 33 1/3 meet points of the Panthers’ 94 points to finish ahead of Summers County and James Monroe.

Weitzel won the 800, 1,600 and 3,200 meters. The 4 x 200 relay team comprised of Matt Looney, Chris McBride, Tyler Lafferty and Alex Testerman also placed first.

Vaughn Campbell finished second to Weitzel in the 800 and 1,600 meters.

Alex Testerman is currently ranked eight in the state in the long jump.

PikeView scored 51 points in the girls competition with 51 points, finishing behind first place Nicholas County and Summers County.

Lexie O’Dell claimed first place in the 400-meter dash, while the quartet of Alexis Sheets, Abby Kinzer, Rebecca Sheets and Kaylin Kessinger placed second in the 4x800 relay.

Courtney Gray, who runs in the 4x200 and 4x400 relay team had another good day, and is expected to qualify for state competition later this month.

PikeView will compete in a partial meet today at Oak Hill, and will compete in regional competition next Thursday.

Boys

High jump: Liam Deason, 4th, 5"2; Long jump: Alex Testerman, 3rd, 19'4"; Discus: Nick Yost, 5th, 111' 4"; 110 high hurdles: Liam Deason, 3rd, 17.53; 1600: Jason Weitzel, 1st, 4:57, Vaughn Campbell,  2nd 4:58; 300 hurdles: Liam Deason, 4th, 46.6, Bradley Flinchum, 6th, 48.57; 800 meters: Jason Weitzel, 1st, 2:06, Vaughn Campbell, 2nd, 2:08; 200 meters: Alex Testerman, 5th, 24.30; 3,200: Jason Weitzel, 1st, 10.11; 4x800 relay: Vaughn Campbell, Alec White, Chris McBride, Jason Weitzel, 1st, 9:01; 4x200 relay: Matt Looney, Chris McBride, Tyler Lafferty, Alex Testerman, 6th 1:40.78; 4x400 relay: Vaughn Campbell, Joe Bisaha, Chris McBride, Alex Testerman, 3rd 3:50.31; Shuttles: Liam Deason, Tyler Lafferty, Isaac Harrison, Bradely Flinchum, 3rd, 1:10.19.

Girls

1600 meters: Alexis Sheets, 3rd, 7:00, Rebecca Sheets, 5th, 7:09; 400 meters: Lexie O’Dell, 1st, 1:01.32; 200 meters: Lexie O’Dell, 4th 28.61; 3,200 meters: Abby Kinzer, 3rd, 17:14; 4x800 Relay: Alexis Sheets, Abby Kinzer, Rebecca Sheets, Kaylin  Kessinger. 2nd, 12:49; 4x400m relay: Kari Shrewsbury, Courtney Gray, Maya Klein, Callie Lamb. 3rd; Shuttle Hurdles: Callie Lamb, Hannah Radford, Kaci Warden, Ariel  Snider, 6th, 1:20.62.

 

1
Text Only
Local Sports
College Sports
Pro Sports
Photo Gallery - View and Purchase


Click on photos above to view more or purchase.

Local Sports Videos
Facebook