Bluefield Daily Telegraph, Bluefield, WV

January 1, 2013

Area football players get all-Division 2 recognition


Bluefield Daily Telegraph

— Four area football players made first team on the Virginia Group A All-Western Section, Division 2 list released on Monday.

Grundy senior Wayne Mutter is first team punter; Graham junior Hunter Cook is one of the linebackers; and Giles seniors Ian Mann and Kearsley Dillon made the list at running back and offensive line respectively.

*****

The Virginia Group A All-Western Section, Division 2 Football Teams, released on Dec. 31:

First Team Offense

Center — Coleman Thomas, junior, Fort Chiswell

Linemen — Mike Herndon, junior, Riverheads; Trey Jones, senior, John Battle; Jacob Waltman, senior, Dan River ; Kearsley Dillon, senior, Giles

Wide Receivers — Michael Collier, junior, Gate City; Von Bennett, sophomore, Gretna; Mikey Rogers, senior, Grayson County

Tight End — David King, junior, Riverheads

Utility — Dyon Rosser, junior, Gretna

Running Backs — Logan Moore, senior, Riverheads; Malik Rucks, senior, Wilson Memorial; Daniel Hamm, senior, Fort Chiswell; Ian Mann, senior, Giles

Fullback — Ben Baugh, senior, Union

Quarterback — Nick Bowen, junior, Gate City

Return Specialist — Logan Moore, senior, Riverheads

Kicker — Sam Goodson, junior, Riverheads

First Team Defense

Ends — Carter Harlow, junior, John Battle; Joey DiGorga, senior, Wilson Memorial

Linemen — Qualik Rucks, senior, Wilson Memorial; Sam Davis, junior, Stuarts Draft; Brandon Balthis, senior, John Battle; Ryan Osborne, junior, Central Woodstock

Linebackers — Ricky Hanger, senior, Wilson Memorial; Robert Luchini, senior, John Battle; Cody Craft, senior, Union ; Hunter Cook, junior, Graham

Defensive Backs — Malik Rucks, senior, Wilson Memorial; Cody Swisher, senior, Riverheads; Cody Rogers, senior, John Battle; Terrell Edmunds, junior, Dan River

Punter — Wayne Mutter, senior, Grundy

Defensive Players of Year — Ricky Hanger, senior, Wilson Memorial; Carter Harlow, junior, John Battle

Offensive Player of Year — Logan Moore, senior, Riverheads

Coaches of Year — Jeremiah Major, Wilson Memorial; Steve Wright, John Battle

*****

Second Team Offense

Utility — Spencer Sheets, senior, Graham

Center — Miller Collins, senior, Giles

Linemen — Jordan Lambert, junior, Virginia; Jared Carter, junior, Gate City ; Austin Reed, junior, Central Woodstock ; Chase Asbury, junior, Graham

Wide Receivers — Justin Gilliam, sophomore, Lee County; Shaquille Bonds, senior, Glenvar; Cole Worrell, senior, Floyd County

Tight End — Zack Mannon, senior, Lee County; Tyler Vaught, senior, Floyd County

Running Backs — Nick Travis, senior, Grundy; Justin Brown, junior, Virginia; Jake McCray, junior, Union; Dorian Harris, senior, Floyd County

Quarterback — Max Rogers, junior, Grayson County

Return Specialist — Neth Gardener, sophomore, Gate City

Kicker — Wayne Mutter, senior, Grundy; Jason Canare, junior, Gretna

Second Team Defense

Ends — Kimoni Fitz, junior, Dan River; Brennan Wheeler, junior, Graham

Linemen — Isaiah Porter, senior, Virginia; Coret Bledsoe, junior, Lee County; Daniel Waller, senior, Dan River; James King, senior, Fort Chiswell; Michael Thompson, senior, Graham

Linebackers — Ryan Hubbard, senior, Lebanon; Deqwan Trent, senior, Appomattox; Owen Deacon, senior, James River; Chad Randal, senior, Giles

Backs — Neth Gardener, sophomore, Gate City; Dyon Rosser, junior, Gretna; Jake McCray, junior, Union; Daniel Hamm, senior, Fort Chiswell; Garrett Lee, senior, Giles

Punter — Garrett Lee, senior, Giles

*****

Honorable Mention Offense

Center — Kody Moore, senior, Riverheads; Sam Martin, junior, John Battle; Daniel Ellis, senior, Nelson County

Linemen — Sam Davis, junior, Stuarts Draft; Cody Price, senior, John Battle; Dustin Waller, senior, Dan River; Stoner White, junior, Appomattox; Andrew Coder, junior, Chatham; Matt Morelock, senior, Union; Jessee Cole, senior, Union; Brett Phipps, senior, Grayson County; Jordan Adams, junior, Grayson County; Cort Clark, junior, James River; Jared Farmer, senior, Giles; Jason Ford, junior, Glenvar; Brent Webster, senior, Floyd County

Wide Receivers — Corte Allen, senior, Riverheads; Josh Matney, junior, John Battle; Levi Mooney, junior, Fort Chiswell; Spencer Roberts, senior, Grayson; Trey Chilcott, junior, James River

Tight End — Michael Seat, senior, Chatham; Mark Large, junior, Graham

Utility — Cody Rogers, senior, John Battle

Running Backs — Tradell Reisler, senior, Virginia; Raymond Avery, junior, Lee County; Dee McMoore, senior, Dan River; Marcus Clements, senior, Chatham; Kendall Blankenship, junior, Appomattox ; Kyle King, senior, James River; Brett Whitlow, sophomore, Giles

Fullback — Matthew Chapman, junior, John Battle

Quarterback — Kyle King, senior, James River; Levi Mullins, junior, Glenvar

Return Specialist — Jeremy Martin, junior, Glenvar

Kicker — Trevor Owens, senior, Lebanon; Brandon Simon, junior, Union; Mario Ruiz, senior, Grayson County

Honorable Mention Defense

Ends — David King, junior, Riverheads; Michael Obekwe, junior, Virginia; Jessee Cole, senior, Union; Cody Rhodes, junior, Giles; Tyler Vaught, senior, Floyd County

Linemen — Kaleb May, junior, Wilson Memorial; Austin Painter, senior, Riverheads; Stoner White, junior, Appomattox ; Thorne Morrison, junior, Union; Jerrell Smith, senior, Grayson County; Kaleb May, Brad Lipes, junior, Giles; Brodie Dunford, junior, Giles; Jason Ford, junior, Glenvar

Linebackers — Michael Herndon, junior, Riverheads; Keith McMurray, senior, Gate City ; Justus Blaylock, junior, John Battle; Tyquonne Adams, senior, Dan River; Demetrius Johnson, sophomore, Appomattox ; Will Lilly, senior, Gretna; Nathan Rasnic, senior, Union; Coleman Thomas, junior, Fort Chiswell; Jake Parnell, senior, Grayson County; Vinny Kuchenbuch, senior, Floyd County

Backs — Kyle Wilson, senior, Riverheads; Trey Smith, junior, Grundy; Brent Tipton, senior, John Battle; Tradell Reisler, senior, Virginia; Shyron Smith, junior, Chatham; Justin Stanley, senior, Central Woodstock ; Desmond Perry, senior, Fort Chiswell; Cody Hatfield, senior, Graham; Trey Chilcott, junior, James River; Cole Worrell, senior, Floyd County ; Ian Mann, senior, Giles; Markel Jones, senior, Glenvar

Punter — Grey Mumpower, junior, Virginia; Austin Lewis, senior, Dan River; Logan Collins, junior, Central Woodstock; Daniel Eversole, senior, Fort Chiswell