Bluefield Daily Telegraph, Bluefield, WV

February 16, 2014

Va. prep basketball conference tourney schedules

Staff reports
Bluefield Daily Telegraph

— GROUP 2A

Conference 39 (Southern Empire Conference)

BOYS

Tuesday, Feb. 18

Quarterfinals

(at higher-seeded teams)

Marion at Grundy, 7 p.m.

Grayson County at Tazewell, 7:30 p.m.

At Richlands Middle School

Friday, Feb. 21

Semifinals

No. 1 Graham vs. Marion-Grundy winner, 6 p.m.

No. 2 Richlands vs. Grayson County-Tazewell winner, 8 p.m.

At Richlands Middle School

Saturday, Feb. 22

Championship

Semifinal winners, 8 p.m.

———

GIRLS

Tuesday, Feb. 18

Quarterfinals

(at higher-seeded teams)

Marion at Tazewell, 6 p.m.

Grundy at Grayson County, 7 p.m.

At Richlands Middle School

Thursday, Feb. 20

Semifinals

No. 2 Graham vs. Grayson County-Grundy winner, 6 p.m.

No. 1 Richlands vs. Marion-Tazewell winner, 8 p.m.

At Richlands Middle School

Saturday, Feb. 22

Championship

Semifinal winners, 6 p.m.

———

Conference 38 (River Run Conference)

BOYS

Tuesday, Feb. 18

Quarterfinals

James River vs. Glenvar, site TBA

At Floyd County High School

Thursday, Feb. 20

Semifinals

No. 1 Martinsville vs. James River-Glenvar winner, 6 p.m.

No. 2 Floyd County vs. No. 3 Giles, 8 p.m.

At Floyd County High School

Friday, Feb. 21

Championship

Semifinal winners, 8 p.m.

———

GIRLS

Tuesday, Feb. 18

Quarterfinals

No. 5 James River at No. 4 Giles, 6:30 p.m.

At Floyd County High School

Wednesday, Feb. 19

Semifinals

No. 1 Floyd County vs. Giles-James River winner, 6 p.m.

No. 2 Glenvar vs. No. 3 Martinsville, 8 p.m.

At Floyd County High School

Friday, Feb. 21

Championship

Semifinal winners, 6 p.m.

———

GROUP 1A

Western Gate Conference

BOYS

Monday, Feb. 17

Quarterfinals

(at higher-seeded teams)

Craig County at Radford, 7:45 p.m.

Bland County at Covington, 7:45 p.m.

Eastern Montgomery at Narrows, 7:45 p.m.  

Bath County at Auburn, 7:45 p.m.

At Eastern Montgomery High School

Thursday, Feb. 20

Semifinals

Craig County-Radford winner vs. Auburn-Bath County winner, 6 p.m.

Narrows-Eastern Montgomery winner vs. Bland County-Covington winner, 7:45 p.m.

At Eastern Montgomery High School

Friday, Feb. 21

Championship

Semifinal winners, 7:45 p.m.

———

GIRLS

Monday, Feb. 17

Quarterfinals

(at higher-seeded teams)

Bland County at Covington, 7 p.m.

Eastern Montgomery at Radford, 6 p.m.

Bath County at Auburn, 6 p.m.

Craig County at Narrows, 6 p.m.

At Eastern Montgomery High School

Wednesday, Feb. 19

Semifinals

Bland County-Covington winner vs. Craig County-Narrows winner, 6 p.m.

Eastern Montgomery-Radford winner vs. Bath County-Auburn winner, 8 p.m.

At Eastern Montgomery High School

Friday, Feb. 21

Championship

Semifinal winners, 6 p.m.

———

Conference 47

(Crooked Road Conference)

BOYS

Tuesday, Feb. 18

Hurley at Haysi, approx. 8 p.m.

Wednesday, Feb. 19

(at higher seeded teams)

Holston at Twin Valley, 6:30 p.m.

Northwood at Council, 6:30 p.m.

At Council Elementary School

Friday, Feb. 21

Semifinals

TBA

At Council Elementary School

Saturday, Feb. 22

Championship

Semifinal winners, time TBA

———

GIRLS

One-game playoff

Monday, Feb. 17

At Council High School

Honaker vs. Twin Valley, 6 p.m. (winner gets top seed)

Tuesday, Feb. 18

Quarterfinals

(at higher seeded teams)

Hurley at Haysi, approx. 6 p.m.

Council at Honaker-Twin Valley winner, 6:30

Holston at Northwood, 6:30 p.m.

At Council Elementary School

Thursday, Feb. 20

Semifinals

TBA

At Council Elementary School

Saturday, Feb. 22

Championship

Semifinal winners, time TBA