Bluefield Daily Telegraph, Bluefield, WV

Local Sports

July 8, 2014

Area excels in VHSL awards

CHARLOTTESVILLE, Va. — Graham senior standout Morgan Whisman has been chosen to the Virginia High School League (VHSL) Group 2A girls soccer team. Whisman, who led the G-Girls to the 2A state tournament for the second time in three years, was also the co-Conference 39 Player of the Year.

In other postseason honors, the Tazewell baseball duo of Colin Hancock and Chase Illig were selected to the VHSL 2A baseball team.

Other top award winners from the 2014 season:

Conference 39 Baseball Player of Year: Colin Hancock, Tazewell.

Conference 39 Boys Soccer Player of Year: Carter Rasnick, Tazewell

Conference 39 Boys Soccer Coach of Year: George Aiello, Graham.

Conference 39 Girls Co-Players of Year: Morgan Whisman, Graham; Nadia Ashiq, Richlands.

Conference 39 Girls Soccer Coach of Year: LaRhonda Lindsey, Richlands

Conference 39 Softball Player of Year: Mikayla Cordill, Richlands

*****

Virginia Postseason Honors

(Local players only, not listed earlier in Daily Telegraph)

BASEBALL

Group 2A VHSL (VHSCA) All-State Baseball: Chase Illig, Tazewell; Colin Hancock, Tazewell.

Group 2A West Region: C-Chase Illig, Tazewell; DH-Colin Hancock.

Group 1A West Region:

Player of Year: Austin Ray, Honaker;

Coach of Year: Tom Harding, Honaker

First team: P-Austin Ray, Honaker; 3B-MaKenzie Phillips, OF—Avin Parrott; DH—Rodney Perdue, Narrows. Second Team: Aaron Rose, Bland County, C—Jalen Sykes, Haysi; SS—Tristan Yates, Haysi, OF—Hunter Sutherland.

Group 2A Conference 39:

Player of Year: Colin Hancock, Tazewell.

First team: C—Chase Illig, Tazewell; 1B—J.T. Anderson, Richlands; 2B—Colin Hancock, Tazewell; 3B—Brett Jones, Tazewell; OF—Ben Meade, Graham; Lucas Parsons, Tazewell; DH—Ben Carlisle, Graham. Second team: P—Trent Davis, Richlands; Tyler Myers, Tazewell; C—Tommy Lovell, Graham; Dylan Laforce, Richlands; 1B- Nick Elkins, Tazewell; 2B—Matt Justus, Richlands; SS-Brody Dean, Tazewell; OF- Casey Lee, Tazewell; Chace Collins, Richlands; UTIL—River Michaels, Richlands.

Group 1A Conference 45: First team: P—Aaron Rose, Bland County; DH—Rodney Perdue; Second team: P—Joe Hall, Narrows; UTIL—Tyler White, Bland County.

SOCCER

Group 2A VHSL All-State Girls Soccer: Morgan Whisman, Graham

Group 2A-1A West Region: First team: GR-Morgan Whisman, Caroline Wilkinson, Alysia Leung; RL-Nadia Ashiq; Second team: GR-Natalya Curto, Christina Mounzer; TZ-Haley Christian; RL-Elizabeth Clifton.

Region 2A West Boys Soccer: First team: TZ-Carter Rasnick, Nathan Cline; GR-Sam Stowers, Jon Figueroa, Hunter Cook. Second team: TZ-Corey Brewster; GR-Alex Aiello, Jake Metcalfe, Graham; RL-Anthony Austin.

Group 2A Conference 39 Boys Soccer

Player of Year: Carter Rasnick, Tazewell.

Coach of Year: George Aiello, Graham.

First team: TZ-Rasnick, Brewster, Cline; GR-Stowers, Aiello, Metcalfe, Cook, Nathan Figueroa, Will Olive; RL-Austin, Will Moir, Kyle Call; Second team: RL-Cade Mullins, Caleb Altizer; TZ-Carter Necessary, Tanner Catron, Spencer Necessary, Ben Samaniego; GR-Logan Surface, Omar Sekkarie.

Group 2A Conference 39 Girls Soccer

Co-Players of Year: Nadia Ashiq, Richands; Morgan Whisman, Graham

Coach of the year: LaRhonda Lindsey, Richlands.

First team: GR- Whisman, Caroline Wilkinson, Caroline Kammer, Alysia Leung, Natalya Curto, Christiana Mounzer; RL—Ashig, Montana Hearl, Elizabeth Clifton; TZ- Carrie Rasnake, Haley Christian, Kaley Holloway; HK—Kayley Jessie, Kaitlen Hubbard; Second team: GR-Chelsey Minton, Jennifer Day, Kelsey Gibberson; RL-Beth Smith, Lexie Warner, Taylor Farmer; TZ-Goryn Stowers, Erin Hrovatic, Lexi Lambert, Ashlin Branch;  HK: Kyle Asbury, Kaitlyn Steffey, Breann Strouth,

Group 1A Conference 45 Boys Soccer: First team: Narrows-Jordan McKinney, Aaron, James Payne; Honaker-Jordan Stout, Brent Coleman, Cameron Hale, David Hess. Second team: NR-Morgan Welch, Justin Harvey, Ross Robertson, Sergio Magama.

SOFTBALL

Group 2A West Region: First team: IF—Mikayla Cordill, Richlands; Second team: P—Katie Richardson, Richlands; C-Laken Sparks, Tazewell; IF—Whitney Saunders, Tazewell; OF—Gracie Cline, Tazewell.

Group 1A West Region: Second team: IF-Leah Elswick, Honaker.

Group 2A Conference 39

Player of the year: Mikayla Cordill, Richlands.

First team: P—Katie Richardson, Richlands, C—Laken Sparks, Tazewell; IF—Mikayla Cordill, Richlands; Whitney Saunders, Tazewell; OF—Gracie Cline, Tazewell; Laura Kincer, Tazewell; UTIL—Misty Kelly, Grundy; Second team: P—Misty Kelly, Grundy; Zoe McReynolds, Tazewell; C—Alex Hill, Richlands; IF—Chelsie Perkins, Richlands; Ally Lee, Tazewell; Morgan Hall, Grundy; Shelby Yates, Grundy; OF—Karlee Wasilewski, Tazewell; Briana Lowe, Richlands; UTIL—Emily Rose, Tazewell.

Group 2A Conference 45: First team: UTIL—Tiffany Perdue, Narrows; Second team: IF—Casey Wilburn, Narrows; Kasey Richardson, Narrows; OF—Darien Nagel, Narrows.

 

1
Text Only
Local Sports
College Sports
Pro Sports
Photo Gallery - View and Purchase


Click on photos above to view more or purchase.

Local Sports Videos
Facebook