Bluefield Daily Telegraph, Bluefield, WV

Local Sports

April 25, 2013

Athletes on track

Area track athletes work to achieve recognition of their own

(Continued)

GARDNER —

PikeView Track and Field Invitational

Tuesday, at PikeView High School

Girls

Team scores

1st - 151pts PikeView, 2nd -100pts James Monroe, 3rd -38pts Westside, 4th -10pts PikeView (B),5th -9pts Bluefield, 6th -8pts Liberty (No team-1 runner), 7th -7pts Wyoming East

Individuals

High Jump: 1st-4'9” Stanley (JM), 2nd -4'6” Trent (JM), 3rd-4'4”, Moran (JM), 4th-4'2” Klein (PV), 5th-4'2” Hill (PV).

Long Jump: 1st-13'3”, Meadows (JM), 2nd-12'10”, Diggs (PV), 3rd-12”,  Shrewsbury (PV), 4th-11'1”, White (PV), 5th-10’ 3/4”; Sizemore (WE)

Pole Vault: 1st - 6'6”, Charlotte Webster (New School Record)

Discus: 1st-84' Williams (WS), 2nd-81'1” Johnson (PV), 3rd-74'6”, White (PV), 4th-64'7”, Moore (WS), 5th-63'5” Belcher (WE)

Shot put: 1st-31'2”-Johnson (PV), 2nd 28'5” Moore (WS), 3rd 27'4” Williams (WS), 4th 21'9” Sizemore (WE), 5th 20'4” - Belcher (WE)

4x800m relay - 1st 11:22 - PikeView

100m H Hurdles - 1st 18.14 Cantly (Lib), 2nd 18.24 Carr (PV), 3rd 19.87 Blake (PV), 4th 20.24 Smith (PV),  5th 20.37 Barr (JM)

100m Dash - 1st 13.27 Spolarich (WS), 2nd 14.19 Dart (PV), 3rd 14.78 Brown (B) 4th 14.87 Pitzer (JM)  5th 15.25 Diggs (PV)

2x200m relay - 1st - 2:02.31 James Monroe, 2nd 2:04.44 PikeView A, 3rd 2:11.95 PikeView (B) 4th 2:33 Westside

1600m run - 1st 6:12 Moran (JM), 2nd  6:18 Odle (PV), 3rd 6:25 Hatfield (PV), 4th 6:27 Hill (PV), 5th 6:28 Clarkson (JM)

400m dash - 1st 1:06.8 Trent (JM), 2nd  1:09.5  White (PV), 3rd 1:13.7 Klein (PV), 4th 1:17.6 Helton (B), 5th  1:19.1 Hanks (B)

300 I Hurdles - 1st 53.98 - Meadows (JM), 2nd 55.68 Carr (PV), 3rd 57.5 Barr (JM), 4th 58.53 Blake (PV),5th 58.66 Wiley (PV)

4x100m relay - 1st 57.65 PikeView, 2nd 1:01.5 PikeView (B), 3rd 1:03.04 James Monroe, 4th 1:04.4 Wyoming East, 5th 1:07 Westside

800m run -  1st 2:45 Odle (PV), 2nd 2:48 Dransfield (JM), 3rd 2:50.9 Clarkson (JM), 4th 2:52 Hatfield (PV), 5th 2:55 Klein (PV)

200m dash - 1st 29.56 Spolarich (WS), 2nd 30.65 Pitzer (JM), 3rd  30.91 Dart (PV), 4th 32.5 Brown (B), 5th 32.78 Nestor (PV)

3200m run - 1st - 14:56  Odle (PV)

Shuttle Hurdles - 1st 1:19.72 PikeView, 2nd 1:21.7 James Monroe

4x400m relay - 1st 4:46 James Monroe, 2nd 4:47 PikeView

Boys

Team Scores

Boys: - 1st -127pts PikeView, 2nd -71pts Wyoming East, 3rd -67pts Bluefield, 4th -48pts Westside,  5th -44pts James Monroe, 6th -12pts Liberty (No team - 1 runner)   

Individuals

High Jump - 1st -5'6” Lowe (JM), 2nd 5'4” Arnot (WE), 3rd 5'0” Deason (PV), 4th 5'0” Sandy (WE), 4'10” Lafferty (PV)

Long Jump - 1st - 18'5” Lowe (JM), 2nd 18' Morris (B), 3rd 17'2” Walker (WS), 4th 16'9” Treadway (WE), 5th Kuhn (JM)

Pole Vault -  1st - 8'0” Alvarez (PV), 2nd 7'9” Tiller (PV), 7'6” Bailey (PV)

Discus - 1st -136'6” Adkins (WS),2nd  96'9” Edwards (PV), 3rd 95'9” Ellis (PV),4th  95'1” Yost (PV), 5th 88'10” Wallace (B)

Shot - 1st - 38'9” Adkins (WS), 2nd 35'6” Arnott (WE), 3rd 34' Yost (PV), 4th 33'8” Edwards (PV), 5th 32'7” Ellis (PV)

4x800m relay - 1st  - 9:09 PikeView, 2nd 9:20 Wyoming East, 3rd 9:31.5 Westside

100m H Hurdles - 1st 20.29 Sandy (WE), 2nd 21.37 Harrison (PV), 3rd 21.83 Farmer (PV), 4th 22.58 Deason

100m Dash - 1st 11.49 Stewart (B), 2nd 11.81 Burress (B), 3rd 11.86 Leggett (B), 4th 11.93 (WE), 5th 11.94 Mitchell (B)

2x200m relay - 1st - 1:36.18 Bluefield, 2nd 1:38.12 James Monroe, 3rd 1:43.9 PikeView  4th 2:01.4 Westside

1600m run - 1st 4:41 Weitzel (PV), 2nd 5:09 Cantly (Lib), 3rd 5:19.4 Evans (WS), 4th 5:19.7 Allen (JM), 5th 5:20 Hayworth (WE)

400m dash - 1st 53.63 Klein (PV), 2nd 54.18 Young (JM), 3rd 54.22 Weitzel (PV), 4th 56.52 Myers (WE),  5th 58.85 Gadson (B)

300 I Hurdles - 1st 47.22 Reed (B), 2nd 48.13 (WE), 3rd 48.14 Cochran (WS), 4th 49.78 Eldridge (B), 5th 50.4 Masterson (B)

4x100m relay - 1st 46.36 Bluefield,  2nd  47.19 Wyoming East, 3rd 49.12 PikeView,  4th 48.83, 5th  50.66 James Monroe

800m run -  1st 2:18.62 McBride (PV), 2nd 2:18.94 Campbell (PV), 3rd 2:23 Goffin (B), 4th 2:26 Cantly (Lib),  5th 2:30 Plumley (PV)

200m dash - 1st 24.0 Lewis (JM), 2nd 24.13 Walker (WE), 3rd 24.43 Burress (B), 4th 24.9 Testerman, 5th 24.99 Klein (PV)

3200m run - 1st - 10:34 Weitzel (PV), 2nd 10:56 Davis (WS), 3rd 11:27 Cantly (Lib), 4th 11:38 Evans (WS), 5th 11:47 Hayworth (WE)

Shuttle Hurdles - 1st 1:12.47 Wyoming East,  2nd  1:13.5 PikeView, 3rd 1:14.5 Bluefield, 4th 1:17.8 Westside

4x400m relay - 1st 3:53.7 Wyoming East, 2nd 3:54.0 PikeView, 3rd 4:14.1 James Monroe, 4th 4:22 Westside, 5th 4:46 Bluefield

 

Text Only
Local Sports
College Sports
Pro Sports
Photo Gallery - View and Purchase


Click on photos above to view more or purchase.

Local Sports Videos
Facebook